Design

Ztvárnění památníku na novém hřbitově v Havlíčkově Brodě - soutěž - 2. místo

 

Širší vztahy

Prostor pro umístění památníku se nachází mimo hlavní osu hřbitova a návštěvník tak vždy přistupuje k památníku ze strany. Kompozice monumentu je tedy záměrně volena jako všesměrná s akcentem na čelní pohled jako vyvrcholení scény přístupu k památníku.

Kompozice a symbolika

Památník je tvořen 39 pylony, z nichž 38 reprezentuje jednotlivé padlé a poslední nejvyšší je pak všechny zaštiťuje a označuje památník. Pylony jsou sestaveny do spirály (respektive roztrhnutého kruhu), která symbolizuje lidskou konečnost a válkou zpřetrhané lidské osudy. Výška jednotlivých pylonů postupně graduje a návštěvníkův pohled směřuje vzhůru. Tvarosloví pylonů odkazuje na vyabstrahovanou postavu vojáka. Jejich seskupením a orientací do středu vzniká pomyslná věčná čestná straž. Památník svým tvarem vybízí ke vstoupení a dovoluje tak návštěvníkovi nechat se obklopit památníkem a prohloubit tak smyslový zážítek.

Materiály

Pylony jsou ocelové, povrchově upravené komaxitováním v antracitové až černé metalické barvě. Nápisy se jmény zesnulých plasticky vystupují z pylonů a jsou z broušeného nerezu. Celý monument je osazen na čtvercové plato tvořené velkoformátovou dlažbou z lipnické žuly. Před památníkem je osazen žulový sokl pro kladení věnců s vodorovnou částí pro svíčky. Přístupová cesta je dlážděna žulovou kostkou 5/5.

 

 

Další projekty

Copyright © DOMKÁŘ všechna práva vyhrazena

Telefon: +420 608 359 574
Email: milan@domkar.cz

 

Provozovna: Pujmanové 2608, 580 01 - Havlíčkův Brod

Webtvorba CodeKey.CZ